رتبه ایرانی‌ها در میان وب سایت دانشگاههای جهان/ سهم دانشگاهها از شبکه اجتماعی

به گزارش خبرنگار مهر، جدیدترین رتبه بندی وب سایتدانشگاههای جهان ۴ICU در ۲۰ ژانویه منتشر شده است.

در رتبه بندی ۴ICU که مرکز آن در سیدنی استرالیا قرار دارد، وب سایت دانشگاه های جهان بر اساس شاخص های وب سایت Google Page Rank رتبه سایت در گوگل، Alexa Traffic Rank رتبه ترافیک سایت در الکسا، Referring Domains تعداد سایت هایی که سایت دانشگاه را به بازدیدکنندگان معرفی کرده اند، Citation Flow میزان لینک دهی به سایت دانشگاه و Trust Flow ارزشمند بودن و کیفیت لینک های داده شده به سایت دانشگاه رتبه بندی شده اند.

بر اساس اعلام دسته بندی های این سایت ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در این حوزه و پس از آن ۱۰۰ دانشگاه برتر در هر قاره معرفی شده اند.

۱۰ دانشگاه اول همگی متعلق به کشور آمریکا هستند و به ترتیب انستیتو تحقیقاتی ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد، دانشگاه برکلی کالیفرنیا، دانشگاه کرنل، دانشگاه میشیگان، دانشگاه کلمبیا نیویورک، دانشگاه پن استیت، دانشگاه تگزاس آستین و دانشگاه واشنگتن در این رده بندی قرار دارند.

بر اساس اعلام این رتبه بندی در قاره آسیا از میان ۱۰۰ دانشگاه برتر ، ۱۰ دانشگاه برتر متعلق به کشورهای سنگاپور، ژاپن، چین، کره جنوبی و  تایوان هستند.

در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا نیز دو دانشگاه تهران با رتبه ۴۴ و دانشگاه جامع علمی کاربردی با رتبه ۵۴ از ایران حضور دارند.

در میان دانشگاه های ایرانی نیز به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر که در این رتبه بندی مورد ارزیابی قرار گرفته اند، منتشر شده است که همراه با رتبه جهانی آنها در این بخش به آنها اشاره می شود.

نکته قابل توجه دیگری که در این رده بندی مورد توجه قرار گرفته است، حضور لینک دانشگاه های دنیا در شبکه های اجتماعی مختلف است. از جمله این شبکه های اجتماعی که در این رتبه بندی مورد توجه قرار دارد شامل فیسبوک، توئیتر، لینکدین، یوتوب و آی تیونز است.

در حالی که ۵ هزار و ۵۱۷ دانشگاه و کالج از ۲۰۰ کشور دنیا در فیسبوک صفحه دارند، از ایران تنها دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابرکوه دارای لینک است. این واحد دانشگاهی همچنین در شبکه اجتماعی توئیتر نیز که ۴ هزار و ۳۴۰ دانشگاه و کالج لینک دارند تنها واحد دانشگاهی ایرانی است که حضور دارد. رتبه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابرکوه در رتبه بندی ۴ICU عدد ۸۴۳۰ است.

در شبکه اجتماعی فلیکر که دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلاورجان به عنوان تنها واحد دانشگاهی ایرانی با رتبه ۸۴۶۲ در آن قرار دارد نیز ۸۸۰ دانشگاه و کالج لینک دارند.

در شبکه اجتماعی لینکدین که به نوعی شبکه ای برای افراد حرفه ای و متخصصان است وضعیت دانشگاههای ایرانی متفاوت است. دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه صنعتی شریف در این شبکه لینک دارند. بر اساس اطلاعات رتبه بندی ۴ICU تعداد ۳۸۰۷ دانشگاه و کالج در این شبکه اجتماعی حضور دارند.

۲ شبکه اجتماعی یوتوب و آی تیونز در میان دانشگاه های ایرانی طرفدار ندارند و هیچ لینکی از آنها گزارش نشده است.

/ 0 نظر / 22 بازدید