داود نصیری

داود نصیری (زاده ۱۳۰۰- درگذشته۶ آذر ۱۳۹۲) ورزشکار، مربی، داور، نویسنده و استاد سابق ورزش ایران بوده است.
                                                                  بازیکن تیم ملی فوتبال ایران، عضو باشگاه بانک ملی و قهرمان شنای ایران بوده است، وی همچنین سابقه مربیگری و داوری در رشته‌های وزنه‌برداری، واترپلو، نجات غریق، شمشیربازی، بسکتبال و فوتبال دیده می‌شود.
نصیری یکی از موسسان سازمان تربیت بدنی و دبیرکل کمیته ملی المپیک و معاون سازمان تربیت بدنی و رییس فدراسیون‌های شنا، وزنه‌برداری، نیز بوده است.
تدریس ورزش و تربیت بدنی در دانشگاه تهران، دانشسرای عالی و دانشکده افسری ارتش از دیگر سوابق وی به شمار می‌رود.
زندگینامه                                       
داود نصیری در سال ۱۳۰۰ در تهران به دنیا آمد.
داود نصیری پایه گذار ورزش در ایران بود و به گواه    تاریخ بسیاری از ورزشها را به ایران آورد و سر و سامان داد.
از آخرین بازماندگان اولین تیم ملی فوتبال ایران بود که در اولین بازی رسمی ایران در مقابل افغانستان در اول ژانویه ۱۹۴۱برابر با چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۱۹ به میدان رفته بود.
در سال ۱۳۲۶ از طرف دولت فرانسه بورس گرفت و در سازمان ورزش فرانسه یکسال کار کرد و حتی بازیهای لیگ لوشامپیونه فرانسه قضاوت کرده است.
نصیری در سال ۱۳۲۷ از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای اولین بار داور بین‌المللی شناخته شد و اولین داور ایرانی بود که برای قضاوت یک دیدار به خارج از کشور رفت و بازی سودان و اوگاندا در آفریقا را قضاوت کرد.
بعد از آن هم از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا برای اداره مسابقات به کشورهای عربی می‌رفت و هرجا کنفدراسیون احساس می‌کرد دیدار بین کشورهای آسیایی بحران ساز و جنجالی شود نصیری را برای قضاوت می‌فرستاد.
در سال ۱۹۴۷ نائب رئیس کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا شد و یک سال بعد به عضویت کمیته انضباطی این کنفدراسیون درآمد. مدت زیادی نگذشت که مدرس
کنفدراسیون شد و برگزاری کلاسهای آموزشی اقصی نقاط آسیا را به مرحوم نصیری محول می‌کردند و وی تنها مدرسی بود که در آسیا از غرب تا شرق از شمال تا جنوب آسیا را گشت و داوران آسیا را آموزش داد.
نصیری در سالهای ۱۹۵۱ و ۱۹۵۸ مربی تیم ملی شیرجه ایران بود و با این تیم دوبار نایب قهرمان آسیا شد و در سال ۱۳۱۹ شمسی درورزشگاه شهید شیرودی پایه گذار ساخت استخرهای این ورزشگاه بود و در همان سال تیم‌های شنا، شیرجه و واترپلو ایران را تاسیس کرد.
استاد نصیری در سال ۱۹۵۶ سرمربی تیم ملی فوتبال ایران هم بوده است تا علاوه بر بازی کردن در تیم ملی فوتبال ایران، سرمربی تیم ملی شود.
در هر حال مدت زیادی مدرس فوتبال ایران و رئیس کمیته داوران و مربیان بود و مدت زمان بسیاری را در فوتبال گذراند و AFC در تمام طول این سالها، دو تقدیرنامه را از مقر AFC در کوالالامپور را برای وی فرستادند تا از استاد نصیری تقدیر کنند.
در سال ۱۳۸۸ لوح افتخار فیفا و جایزه ویژه AFC را به پاس زحماتش برای فوتبال ایران و آسیا و همچنین داوری را دریافت کرد.
نصیری در چهارشنبه سال ۱۳۹۲ در بیمارستان دی در سن 92 سالگی درگذشت.

مجید کرامتی مقدم ; ٧:٢٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٤