معلمان تربیت بدنی مراقب سلامتی خود باشند

 

هرچند معلمان ورزش و تربیت بدنی فرشته سلامتی جسمانی و روانی دانش آموزان هستند، اما این قشر محبوب در طول سال های کاری دچار صدمات جسمانی عدیده ای می شوند که لازم است با این عوارض آشنا شده و همواره اقدامات پیشگیرانه را سرلوحه کار خود قرار دهند .البته معلمان تربیت بدنی و ورزش به خوبی آگاه هستند که در هر صورت همه مشاغل اجتماعی با مشکلاتی روبه رو هستند و هیچ شغلی خالی از سختی و ایجاد صدمات و عوارض جسمانی و یا حتی روانی در جامعه نیست، اما همه این مشاغل پیش بینی های ایمنی را در محیط کاری، شرط اول به حساب می آورند. در این میان و در بخش تربیت بدنی و ورزش، مسئولان امور و مدیران مدارس این فضای ایمن و مطلوب را تا حد امکان برای حفظ سلامتی مربیان تربیت بدنی و ورزش به عنوان وظیفه حقوقی ایجاد می کنند، اما خود معلمان تربیت بدنی سهم عمده ای را باید در حفظ سلامتی خود در طول سی سال کار به عهده داشته باشند تا از کلیه عوارض به طورکامل در امان بمانند. صدمات و عوارض نامطلوبی که این شغل شریف را تهدید می کند، عبارتند از:
1. عوارض پوستی
از آنجا که معلمان تربیـــت بدنی و ورزش عموما درفضاهای باز به تدریس تربیت بدنی و ورزش می‌پردازند در دراز مدت بر اثر سرما، بادهای شدید و یا نور آفتاب دچار عوارض پوستی (به ویژه خانم ها)می شوند که باید به این امر توجه جدی داشته با شند تا درآینده با پوستی چروکیده (به ویژه صورت) و غیرمتعارف روبه رو نشوند.
2. دردهای مچ پا و ساق پا
دردهای مچ پا وساق پا از شایع ترین عوارض کاری معلمان تربیت بدنی است که این عارضه نیز بر اثر ایستادن های مداوم در هوای سرد ایجاد می گردد.
3. استخوان درد
این نوع درد شامل همه استخوان های بدن می شود که البته در فصول سرد اتفاق می افتد. معلمان تربیت بدنی به خوبی می دا نند که راه دور ماندن از این دردها استفاده از لباس گرم و استاندارد (مناسب با شرایط جوی) کفش و جوراب مناسب، کلاه پشمی، دستکش پشمی (در زمستان) و لباس های زیر مناسب می باشد. معلمان تربیت بدنی جوان توجه داشته باشند که این عوارض بعد از بیست سال کار، خود را نشان خواهد داد. بنابراین به آن ها توصیه می شود از ابتدای شروع کار به این امور توجه جدی داشته باشند.
4.صدا
معلمان محترم تربیت بدنی و ورزش چون درفضای باز به تدریس و هدایت ورزشی دانش آموزان مشغول هستند، مجبور به استفاده از صدای بلند می شوند. چنانچه این امر در طول خدمت ورزشی آنها ادامه پیدا کند، دچار عارضه های خطرناک موسوم به گره صوتی یا هر عارضه دیگری در بخش حنجره آنها می شود.
5.آلودگی هوا
از آنجا که در بعضی از شهرهای بزرگ احتمال آلودگی هوا بسیار زیاد است و انجام فعالیتهای ورزشی در این آلودگی های فضایی هم برای معلمان تربیت بدنی و هم دانش آموزان کاملا مضر است، انتظار این است در این گونه مواقع از فعالیت داخل کلاس استفاده شود تا از مضرات چنین فعالیت هایی در هوای آلوده مصون بمانند.

مجید کرامتی مقدم ; ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٤