بانک مسکن بزرگ ترین بدهکار بانک مرکزی

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به استقراض بزرگ بانک مسکن از بانک مرکزی برای پروژه های مسکن مهر گفت: کمیسیون با تحقیق و تفحص از منابع مالی مسکن مهر و قیمت گذاری آن علت بدهکاری بزرگ بانک مسکن به بانک مرکزی را بررسی می کند. حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفت وگو با مهر اظهار داشت: تحقیق و تفحص از منابع مالی مسکن مهر و قیمت گذاری آن در دستور کار کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: تامین مالی مسکن مهر از طریق استقراض از بانک مرکزی انجام شده است، با این تحقیق و تفحص علل تبدیل بانک مسکن به بزرگترین بدهکار بانک مرکزی را بررسی می کنیم.

در ادامه جعفر قادری نیز با بیان اینکه کمیسیون برنامه و بودجه قصد تحقیق و تفحص از پرداخت های بانک مرکزی به مسکن مهر را دارد، گفت: بر اساس گزارش های موجود 53 درصد از خطوط اعتباری بانک مرکزی به بانک مسکن و مسکن مهر اختصاص یافته است و بخش های تولیدی نادیده گرفته شدند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اختصاص منابع بانک مرکزی به پروژه های مسکن مهر به رشد نقدینگی در کشور دامن زده و بخش های تولیدی را با کمبود نقدینگی مواجه ساخته است.

قادری عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی پیش از این نیز اعلام کرده بود: تسهیلاتی که به واحد های تولیدی داده می شود کافی نیست، کمیسیون تولید ملی تلاش می کند تسهیلاتی که به بخش های مسکن داده می شود به سمت تولیدات سوق دهد چون اهمیت تولیدات به مراتب از بخش مسکن بیشتر است. همچنین نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از بررسی تخلفات 4 وزارتخانه از بودجه 89 در این کمیسیون خبر داد و گفت: کمیته ای در کمیسیون مامور رسیدگی به مصادیق تخلفات صورت گرفته و تشکیل جلسه با مسئولان دولتی و شنیدن پاسخ آنان شده است.

غلامرضا تاجگردون اظهارداشت: پس از جلسه ای که با مسئولان دیوان محاسبات و بررسی گزارش تفریغ بودجه 89 داشتیم مشخص شد 4 وزارتخانه اصلی کشور بیشترین تخلفات بودجه ای را داشته اند که مقرر شد این تخلفات به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: برنامه کمیسیون این است که مسئولانی از 4 وزارتخانه را دعوت کرده و جلساتی با آنان برگزار کند، به هر حال دولت هم درباره این تخلفات صورت گرفته توجیهاتی دارد که آمادگی استماع آن را داریم زیرا رسیدگی به تخلفات در دیوان محاسبات فرآیند مخصوص به خود را دارد و نمی توان گفت که این تخلفات محرز شده است بلکه در دست بررسی است و پس از بررسی دقیق احراز یا عدم احراز آن مشخص می شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از برگزاری این جلسات پس از دو هفته تعطیلی مجلس خبر داد، اما از 4 وزارتخانه مذکور نام نبرد.

تاجگردون گفت: بیشترین تخلفات در حوزه نفت و جابه جایی های انجام گرفته در دستگاه ها است.

نماینده گچساران خاطرنشان کرد: کمیته ای در کمیسیون برنامه و بودجه با حضور کارشناسانی از دیوان محاسبات تشکیل شده است تا طبق آئین نامه جدید مجلس تک تک مصادیق و تخلفات در این کمیته مورد بررسی قرار گیرد و ما در کمیسیون برنامه و بودجه رسیدگی به تخلفات را پس از تعطیلات مجلس آغاز می کنیم.

 

منبع : سیمرغ

مجید کرامتی مقدم ; ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩۱