پنج دانشگاه برتر ایران در تولید علم 2012

دکتر جعفر مهراد در خصوص رتبه بین المللی دانشگاه های کشور از نظر تولید علم از ابتدای سال 2012 میلادی تاکنون گفت: در این بازه زمانی در بین دانشگاه های جهان، دانشگاه آزاد اسلامی رتبه 30، دانشگاه تهران رتبه 166، دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه 204، دانشگاه صنعتی شریف رتبه 352 و دانشگاه تربیت مدرس رتبه 374 را کسب کردند.

مهراد خاطر نشان کرد: وابستگی سازمانی اعضای هیأت علمی و پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی، تماما به دانشگاه آزاد اسلامی ایران و تحت همین نام است و واحدهای منفرد به صورت جداگانه در تعیین رتبه علمی از نظر تولید علم مورد توجه قرار نمی گیرند.

به گفته وی رتبه های اعلام شده پنج دانشگاه اول کشور از میان هزاران دانشگاهی که در تولید علم نام این دانشگاه ها در «وب آو ساینس» (مربوط به تامسون رویترز) وجود دارد برگزیده شده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) تصریح کرد: مقایسه این رتبه ها با رتبه بسیاری از دانشگاه های جهان نشان می دهد که دانشگاه های ایران در جهت توسعه علمی و پژوهشی کشور تلاش های بیشتری را به عمل می آورند و این رتبه ها به نوبه خود حائز اهمیت و در خور توجه است.

وی در ادامه با بیان این که برخی سازمان ها گاه به ارائه آمار تولید علم اقدام می کنند اما به علت تعدد این منابع، آمارهای ارائه شده متفاوت است، به ایسنا گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) بر حسب مسؤولیت و وظیفه ای که دارد و در فلسفه تأسیس آن نیز رصد کردن علم ایران و مقایسه آن با سایر کشورهای جهان به وضوح مورد تأکید قرار گرفته است، به صورت دوره یی و حسب ضرورت آمارهایی را در زمینه های یاد شده تهیه می کند که برنامه ریزان و سیاستگذاران آموزش عالی کشور در سطح کلان و دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی در سطح خرد می توانند به این آمارها اتکا کرده و با اطمینان خاطر از آنها استفاده کنند.

منبع : سیمرغ

بازنشر : ایران گراند

مجید کرامتی مقدم ; ٤:٠٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٥ امرداد ۱۳٩۱