می خواهید زندگی بهتری داشته باشید ! امتحان کنید

 اگر رفتارتان را تغییر دهید، ادراکتان، اعمالتان، و  زندگیتان را تغییر داده اید و با تغییر تک تک زندگیها، دنیا تغییر  خواهد کرد

۱- هر روز ۱۰ تا ۳۰ دقیقه  پیاده‌روى کنید و به هنگام راه رفتن، لبخند بزنید. این بهترین  داروى ضدافسردگى است.

۲- هر روز حداقل ۱۰ دقیقه  در یک مکان کاملاً ساکت و بى‌سر و صدا بنشینید.

۳- هرگز از خوابتان نزنید.  یک دستگاه ضبط فیلم بخرید و برنامه‌هاى تلویزیونى مورد علاقه‌تان  که شبها دیروقت پخش مى‌شوند را ضبط کنید و روز بعد ببینید.

۴- هر روز صبح که از خواب  بلند مى‌شوید، جمله زیر را تکمیل کنید: «هدف امروز من …………………..  است.»

مجید کرامتی مقدم ; ۱:٥٧ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳

فایده های شگفت انگیز نعمت لبخند در زندگی


لبخند چیزی فراتر از نشان دادن خوشایند بودن چیزی است. تحقیقات روانشناسی ۱۰ فایده لبخند زدن را بیان می‌کنند. آدمها همیشه لبخند می‌زنند، مخصوصاً وقتی در جمع هستند اما لبخند فقط نشان دهنده شاد بودن آنها نیست. ما از لبخند برای اهداف خاص اجتماعی استفاده می‌کنیم زیرا لبخند می‌تواند پیام‌های مختلفی را به دیگران برساند. در زیر به ۱۰ روشی که می‌توان از لبخند برای فرستادن پیام درمورد قابل اعتماد بودن، جذابیت، اجتماعی بودن و ویژگی‌های بسیار دیگر درمورد خودمان استفاده کرد، اشاره می‌کنیم.

1. تشویق دیگران برای اعتماد به شما
در دنیایی که همه فقط به فکر خودشان هستند، واقعاً به چه کسی می‌توان اعتماد کرد؟ یک نشانه از قابل اعتماد بودن ما، لبخند است. لبخندهای واقعی پیام می‌فرستد که دیگران می‌توانند به ما اعتماد کرده و با ما همکاری کنند. کسانیکه لبخند می‌زنند معمولاً سخاوت و برونگرایی بیشتری دارند. اقتصاددانان نیز تصور می‌کنند که لبخند ارزش ویژه‌ای دارد. در یک تحقیق که توسط شارلمان و همکاران (Scharlemann et al.) انجام گرفت، احتمال اینکه شرکت‌کننده‌ها به افرادیکه لبخند می‌زدند اعتماد کنند خیلی بیشتر از بقیه بود. این تحقیق مشخص کرد که لبخند تمایل افراد برای اعتماد کردن را تا ۱۰% افزایش می‌دهد.

2. جلب ملایمت و ارفاق دیگران
وقتی افراد کار بدی انجام می‌دهند و دستگیر می‌شوند معمولاً لبخند می‌زنند. آیا این کار برایشان فایده‌ای دارد؟ براساس تحقیقی که توسط لافرانس (LaFrance) و هِچ (Hecht) در ۱۹۹۵ انجام گرفت، می‌تواند اینطور باشد. ما با کسانیکه قانونشکنی کرده‌اند، اگر بعد از آن لبخند بزنند، با ملایمت و ارفاق بیشتری برخورد می‌کنیم. مهم نیست که لبخندی دروغین باشد، لبخندی از روی بیچارگی باشد یا یک لبخند واقعی، همه آنها باعث می‌شود برای فرد خاطی کمی تحفیف قائل شویم. به نظر می‌رسد که به این دلیل در این مورد موثر است که تصور می‌کنیم افرادی که بعد از قانون شکنی لبخند می‌زنند، قابل‌اعتمادتر از آنهایی هستند که لبخند نمی‌زنند.

3. رهایی از خطاهای اجتماعی
فراموش کردید به مناسبت سالگرد ازدواجتان برای همسرتان هدیه بخرید؟ اسم یک مشتری مهم را فراموش کرده‌اید؟ سهواً یک بچه کوچک را لگد زدید؟ اگر چنین مواردی برای شما هم پیش آمده باشد، احتمالاً خجالت‌زده شده‌اید. عملکرد خجالت این است که شما را از مکان‌های اجتماعی پرفشار بیرون کند. لبخند‌های از روی خجالت با پایین انداختن سر همراه است و خیلی وقت‌ها هم یک خنده کوتاه احمقانه به آن اضافه می‌کنیم. این کار برای این انجام می‌شود که باعث شویم فرد مقابل اشتباه سهوی ما را فراموش کرده و سریعتر ما را ببخشد. بنابراین لبخند از روی خجالت به ما کمک می‌کند از زندان رها شویم.


4. چون درغیراینصورت احساس بدی پیدا خواهم کرد
گاهی‌اوقات به این دلیل لبخند می‌زنیم که هم مودبانه است و هم اینکه بعد از آن احساس بدی پیدا نمی‌کنیم. مثل زمانیکه کسی با اشتیاق درمورد اینکه چطور مقداری پول در جیب یکی از لباس‌های قدیمی‌اش پیدا کرده برایمان تعریف می‌کند. شاید خیلی جای لبخند زدن نداشته باشد اما اینکار را می‌کنید چون مودبانه است. در یک تحقیق از افراد مختلف سوال شد بعد از شنیدن اخبار خوب از یک نفر، صورت خود را خشک و جدی نگه دارند. بعد از آن احساس بدی پیدا کردند و تصور می‌کردند که آن فرد نظر بدی نسبت به آنها پیدا خواهد کرد. به همین دلیل است که در اینگونه مواقع سر خود را تکان داده و لبخند می‌زنیم چون می‌دانیم اگر اینکار را نکنیم، بعد احساس پشیمانی خواهیم کرد. این احساس در زنان قوی‌تر از مردان است.

5. خندیدن از ته قلب
لبخند زدن راهی برای کاهش فشار ناشی از موقعیت‌های ناراحت‌کننده است. روانشناسان به آن فرضیه فیدبک چهره می‌گویند. حتی وقتی به اجبار لبخند می‌زنیم برای اینکه کمی روحیه‌مان را بهتر کند کافی است.
هشدار: لبخند زدن به چیزهای ناراحت‌کننده شاید موثر باشد اما به نظر دیگران جالب نمی‌رسد. وقتی آنسفیلد (Ansfield) در تحقیق خود از شرکت‌کننده‌ها خواست تا ویدئوهایی ناراحت‌کننده تماشا کنند، آنهایی که لبخند زدند بعد احساس بهتری داشتند تا آنها که لبخند نزدند. اما آنهایی که به تصاویر ناراحت‌کننده لبخند می‌زدند در نظر دیگران خوشایند نبودند.

6. برای درک و بینش بهتر
وقتی عصبی هستیم، توجه ما کمتر می‌شود. متوجه نمی‌شویم که کناردستمان چه می‌گذرد و فقط اتفاقی که درست روبه‌رویمان می‌افتد را می‌بینیم. این هم از نظر لفظی و هم استعاری صدق می‌کند: وقتی مضطرب هستیم یا استرس داریم، متوجه ایده‌هایی که در گوشه‌های ذهنمان است نمی‌شویم. اما برای به دست آوردن درک از یک مشکل، دقیقاً به همین ایده‌های پیرامونی نیاز پیدا می‌کنیم. لبخند بزنید. لبخند زدن باعث می‌شود احساس خوبی پیدا کنیم که انعطاف‌پذیری در توجه را بالا برده و توانایی ما برای فکر کردن کلی‌نگر را تقویت می‌کند. وقتی این ایده توسط جانسون و همکاران (Johnson et al.) در سال ۲۰۱۰ بررسی شد، نتایج تحقیق نشان داد که شرکت‌کننده‌هایی که لبخند می‌زدند در کارهایی که نیاز به توجه داشت و فرد باید کل جنگل و نه فقط درختان آن را می‌دید، بهتر عمل می‌کردند.


7. برای جذابیت
لبخند خانم‌ها تاثیری جادویی بر همسرشان دارد و تاثیر آن حتی از ارتباط چشمی نیز بالاتر است. در یک تحقیق بر روی نحوه برخورد آقایان با خانم‌ها را در یک بار بررسی کرد ]والش و هویت، ۱۹۸۵ (Walsch & Hewitt, 1985) [. وقتی زنی فقط ارتباط چشمی با همسرش برقرار می‌کرد، در ۲۰% از موارد فرد به او نزدیک می‌شد. وقتی همان زن لبخندی را هم اضافه می‌کرد، در ۶۰% از موارد مرد به او نزدیک می‌شد.
اما وقتی مردها به زنان لبخند می‌زنند، تاثیر آن جادوییت کمتری دارد. بااینکه لبخند زدن جذابیت خانم‌ها را برای آقایان بیشتر می‌کند اما برعکس آن چندان صادق نیست. درواقع، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مردان وقتی باغرور و یا حتی خجالت رفتار کنند، نسبت به زمانیکه شاد به نظر می‌رسند، جذابیت بیشتری دارند ]تریسی و بیل، ۲۰۱۱ (Tracy & Beall, 2011)[. کمتر لبخند زدن باعث می‌شود مردان مردانه‌تر به نظر برسند.

8. پنهان کردن فکر
روانشناسان در گذشته تصور می‌کردند که یک لبخند واقعی هیچوقت دروغ نمی‌گوید. لبخند‌های دروغین و مصنوعی فقط دهان را درگیر می‌کند درحالیکه لبخندهای واقعی به چشم‌ها نیز می‌رسد. اما در تحقیقات اخیر مشخص شده است که ۸۰% از افرادیکه لبخند مصنوعی می‌زنند می‌توانند تاثیر لبخند بر روی چشم‌ها را نیز تقلید کنند. پس از لبخند می‌توان برای پنهان کردن چیزی که واقعاً به آن فکر می‌کنیم استفاده کنیم اما با این وجود ساختن یک لبخند مصنوعی چندان آسان نیست زیرا زمان‌بندی آن باید درست باشد. رمز ایجاد یک لبخند قابل‌اعتماد این است که شروع کُندی دارد، یعنی نیم‌ثانیه طول می‌کشد تا روی صورت پخش شود. یک تحقیق نشان داده است که در مقایسه با یک لبخند با شروع سریع (یک دهم ثانیه)، لبخندهای با شروع کُندتر قابل‌اطمینان‌تر، واقعی‌تر و جذاب‌تر تلقی می‌شوند.

9. برای پول درآوردن
در موارد قبل بررسی کردیم که اقتصاددانان نیز ارزش لبخند را دریافته‌اند اما آیا لبخند می‌تواند واقعاً برایمان پول‌ساز باشد؟ واضح است که یک لبخند پهن از یک مستخدم می‌تواند: تید و لوکارد (Tidd and Lockard) در سال ۱۹۷۶ در تحقیق خود دریافتند که مستخدم‌هایی که لبخند می‌زنند انعام بیشتری دریافت می‌کنند. بطور‌کلی‌تر افرادیکه در صنایع خدماتی هستند، مثل مهمانداران هواپیما یا آنها که در بخش سرگرمی و میهمان‌نوازی هستند، برای لبخند زدن به مشتریان خود پول می‌گیرند. اما مراقب باشید. تضاد مداوم بین آنچه واقعاً احساس می‌شود و آنچه نشان داده می‌شود می‌تواند موجب خستگی فرد و فرسودگی شغلی شود.


10. لبخند بزنید تا دنیا به شما لبخند بزند
یکی از ساده‌ترین لذت‌های زندگی که معمولاً به‌خاطر خودکار بودن آن دیده نمی‌شود زمانی است که به کسی لبخند می‌زنید و او در جواب به شما لبخند می‌زند.
اما همانطور که ممکن است متوجه شده باشید همه آدمها در جواب یک لبخند، لبخند نمی‌زنند. هینز و توم‌هاو (Hinsz and Tomhave) در سال ۱۹۹۱ در تحقیق خود بررسی کردند که چه نسبت از افراد لبخند را با لبخند جواب می‌دهند. نتایج آنها نشان داد که حدود ۵۰% از افراد اینگونه رفتار می‌کنند. درمقایسه معمولاً هیچکس اخم را با اخم جواب نمی‌دهد.

11. لبخند برای طول‌عمر
اگر هیچکدام از این تحقیقات نتونست لبخندی روی لبان شما بنشاند این را هم در نظر بگیرید: افرادیکه زیاد لبخند می‌زنند معمولاً بیشتر عمر می‌کنند. در یک تحقیق که بر روی تصاویر بازیکنان بیسبال در سال ۱۹۵۲ انجام گرفت مشخص شد که آنها که لبخند زده بودند تا ۷ سال بیشتر از همسانان خود عمر کرده‌اند. شاید حالا دلیلی برای لبخند زدن پیدا کرده باشید.

مجید کرامتی مقدم ; ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۳

زدن ریش پروفسوری ظریف از شروط 5+1 است

زدن ریش پروفسوری ظریف از شروط 5+1 است
 
 به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در آخرین اظهارنظرش در مورد وضعیت مذاکرات با 5+1=6 گفت: «ما درباره ۵۰ تا ۶۰ درصد مسائل توافق داریم اما بخش‌های باقیمانده بسیار مهم هستند و شامل موضوعات مختلفی می‌شوند.»
امیدواریم وزیر امور خارجه مانند علی پروین حساب نکرده باشد که پس از توافق 60درصدی 80درصد دیگر به توافق 100درصدی مانده باشد. ظریف در این صحبت‌ها موضوع را کامل باز نکرده و تنها گفته 60درصد توافق کرده‌اند اما مشخص نکرده این توافق در چه زمینه‌ای به دست آمده. فقط امیدواریم توافق خیر باشد. ادامه جمله ظریف می‌تواند کل موضوع را روشن کند اما از آنجایی که رویترز ادامه حرف‌های او را منتشر نکرده، ما ادامه جمله او را حدس زدیم. ما درباره ۵۰ تا ۶۰ درصد مسائل توافق داریم اما بخش‌های باقیمانده بسیار مهم هستند و شامل موضوعات مختلفی می‌شوند.

1- مهم‌ترین موضوعی که روی آن بحث شد این بود که توافق کردیم هنگام ناهار، کنترل تلویزیون دست من باشد و بتوانم در هر دقیقه 4 کانال عوض کنم اما اگر در 40 درصد باقیمانده هم توافق کنیم و بتوانم هنگام صرف غذا، روزنامه هم بخوانم دیگر نورعلی نور است.

2- که پُر کردن اوقات فراغت بعد از « شام کاری» یکی از این موضوعات است. بنده معتقد هستم شهربازی می‌تواند خوب باشد. سوار شدن ترن هوایی به هضم شام کمک می‌کند اما کاترین خرید را ترجیح می‌دهد. اینجا تیراژه هم دارند و کاترین عاشق گشت‌زنی و خرید از آنجاست.

3- بخش‌های باقیمانده همان 70، 80، 90 و 100 هستند که مطمئنا شما هم متوجه شده‌اید که چقدر مهم هستند.

4- بالاخره نظر بزرگترها هم در این مواقع شرط است. راستش باید بگویم خرید سه کالای بزرگ در خانواده ما رسم نیست. ما فوقش یک فرش و دو تا پشتی بخریم.

5- و بازگشت کاترین به ایران یکی از موارد مورد بحث ماست. البته او این بار نمی‌تواند به هرکسی که خواست سر بزند و می‌نشیند خانه و من بازی پلی‌آف لیگ آزادگان بین سیاه جامگان مشهد و پیکان را در استادیوم و از نزدیک تماشا می‌کنم. امکان ندارد این بازی را از دست بدهم. حتی شده به قیمت از کف رفتن استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای که حق مسلم ما بوده، هست و خواهد بود.

6- کاترین اشتون و دوستانش می‌گویند اگر قول بدهم ریش پروفسوری‌ام را بزنم 40درصد باقی هم حل است اما شما بگویید می‌شود؟ کل دنیا من را با این ریش پروفسوری می‌شناسند. انگار به کیارستمی بگویند عینکت را بردار. این اصلا شدنی نیست.

مجید کرامتی مقدم ; ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۳

ازدواج را به بخش خصوصی بسپارید

ازدواج را به بخش خصوصی بسپارید
 
آیدین سیارسریع
 
امتحانات میان‌ترم صفحه طنزانه/ استفاده از ماشین حساب، جزوه و کتاب ممنوع است و به منزله انصراف از دریافت یارانه نقدی خواهد بود.
1) با توجه به خبرسازی بعضی رسانه‌ها مبنی بر این که احمدی‌نژاد دارد تیم جمع می‌کند، احمدی نژاد دارد گرم می‌کند، احمدی‌نژاد دارد لخت می‌شود (مسلما جهت ورود به زمین) و... سوال اساسی‌ای که برای ما ایجاد شده این است که وقتی احمدی‌نژاد آمد ما چی بپوشیم؟
الف) سوئیشرت، چون کلاه دارد و می‌توانیم موقع حرف زدن احمدی نژاد در مجامع جهانی کلاه را بیاوریم روی صورت تا شرمندگی‌مان معلوم نشود.
ب) جلیقه ضد گلوله، ضد تورم، ضد افسردگی، ضد شوره، ضد بارداری حتی!
ج) چیز زیادی نپوشیم بلکه فکر کند بد موقع مزاحم شده و دوباره برود!
د) گزینه قبلی واقعا احمقانه بود. این احمدی‌نژادی که ما می‌شناسیم می‌ماند تا آخر نگاه می‌کند، فیلم می‌گیرد و در صورت لزوم پخش می‌کند!
2) با توجه به تیتر یک سایت خبری با عنوان «الناز شاکردوست در میان گل‌ها چه می‌کرد + عکس» که روز گذشته در جست‌وجوگرهای هوشمند خبری در صدر اخبار قرار گرفته بود، در آینده باید شاهد چه تیترهایی باشیم؟
الف) بازیگر مرد محبوب و مجری زن معروف پشت درخت‌ها چه می‌کردند؟ + فتوشاپ
ب) راننده کامیون معروف با یک شیشه نوشابه خانواده خالی لای بوته‌ها چه می‌کرد؟
ج) کیهان: زیباکلام در میان خار مغیلان چه می‌کرد؟ + افشای روابط مشکوک زیباکلام با خار مغیلان/ مغیلان: شکایت می‌کنم. زیباکلام مگر خودش خار، مادر ندارد؟
د) آرمان: آیت ا... هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام در میان گل‌ها چه می‌کرد؟ او که خودش گل بود.
3) با عنایت به این که ابراهیم حاتمی‌کیا به تازگی گفته ده نمکی غریب‌الغرباست، به نظر شما ده‌نمکی واقعا چی چی‌الچی چیاست؟
الف) قریب القربا
ب) حریف الرقبا
ج) رفیق الرفقا
د) ضعیف الضعفا
ه) هویج الچمقا
4) با توجه به این که نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی از عزم نمایندگان برای تهیه طرحی جهت تشکیل وزارتخانه ازدواج خبر داده فکر می‌کنید کدام نماینده با چه روشی جوانان را به ازدواج ترغیب می‌کند؟
الف) حمید رسایی، با افشای اسناد و مدارکی از زوایای پنهان و تاریک زندگی جوانان، آنها را تشویق و در نهایت تهدید به ازدواج می‌کند!
ب) کوچک‌زاده، کار خاصی انجام نمی‌دهد. اصلا آدم کوچک زاده را می‌بیند دلش می‌خواهد ازدواج کند.
ج) زاکانی، با این شیوه که هر جوانی ازدواج نکند فتنه‌گر است.
د) آقا می‌گم اصلا چه کاریه که همه چیز ما دولتی بشه؟ دیگه انصافا ازدواج رو بسپارید به بخش خصوصی! فردا اگه این مسئله ازدواج دولتی شد و مردم به سمت خواسته‌های اتحادیه اروپا متمایل شدند، نیایید بگویید چرا نگفتی! دیگه از ما گفتن بود.

مجید کرامتی مقدم ; ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۳