آیا میدانیدهای تیرماه

آیا میدانید: کانادا یک واژه هندی به معنی روستای بزرگ می باشد … آیا میدانید: مادر و همسر گراهام بل مخترع تلفن هردوناشنوا بودنداند…. آیا میدانید: ده درصد وزن بدن انسان (بدون آب) را باکتریها تشکیل می دهند آیا میدانید: از هر ۱۰ نفر یک نفر در سراسر جهان در جزیره زندگی می کند آیا میدانید: یک اسب در طول یک سال ۷ برابر وزن بدن خود غذا مصرف می کند آیا میدانید: رشد دندانهای سگ آبی هیچگاه متوقف نمی گردد آیا میدانید: روشنائی قرص کامل ماه برابر هلال ماه می باشد آیا میدانید: یک خرس قادر است با سرعت یک اسب بدود آیا میدانید: اسب ها قادرند در حالت ایستاده بخوابند آیا میدانید: کانگرو ها قادرند ۳ متربه سمت بالا و ۸ متر به سمت جلو بپرند آیا میدانید: گونه ای از خر گوش قادر است ۱۲ ساعت پس از تولد جفت گیری کند آیا میدانید: دارکوب ها قادرند ۲۰ بار در ثانیه به تنه درخت ضربه بزنند آیا میدانید: سالا نه ۵۰۰ فیلم در امریکا و ۸۰۰ فیلم در هند ساخته می شود آیا میدانید: تمام قوهای کشور انگلیس جزو دارایی های ملکه انگلیس می باشد آیا میدانید: موریانه ها قادرند تا ۲ روز زیر آب زنده بمانند آیا میدانید: فیل ها قادرند روزانه ۶۰ گالن آب ۲۵۰ کیلو گرم یونجه مصرف کنند آیا میدانید: جغد ها قادر به حرکت دادن چشمان حود در کاسه چشم نمی باشند آیا میدانید: هشتاد درصد امواج مایکرو ویو تلفنهای همراه بوسیله سر جذب می شوند آیا میدانید: قدفضا نوردان هنگامی که درفضا هستند ۵ تا ۷ سانتیمتر بلند ترمیگردد آیا میدانید: بلژیک تنها کشوری است که فیلمهای غیراخلاقی را سانسورنمی کند آیا میدانید: موزپرمصرف ترین میوه کشورامریکا است آیا میدانید: درتمام انسانها ی کره زمین ۹۹۹ % شباهت ژنتیکی وجود دارد آیا میدانید: قلب انسان بطورمتوسط ۱۰۰ هزارباردرسال میتپد آیا میدانید: سطح شهر مکزیک سالانه ۲۵ سانتی متر نشست میکند آیا میدانید: پنجاه درصد جمعیت جهان هیچگاه در طول حیات خود از تلفن استفاده نکرده اند آیا میدانید: در هر ۵ ثانیه یک کامپیوتر در سطح جهان به ویروس آلوده می شود آیا میدانید: ظروف پلاستیکی ۵۰هزارسال طول میکشدتادرطبیعت شروع به تجزیه شدن کند آیا میدانید: موشهای صحرائی سالانه ۱/۳ منابع وذخائرعذائی جهان رانابود می سازند آیا میدانید: عمرسنجاقکها تنها ۲۴ ساعت است آیا میدانید: پلنگها قادرند تا ارتفاع ۵ متر به بالا بپرند آیا میدانید: اغلب ماره ها دارای ۶ ردیف دندان می باشند آیا میدانید: نود درصد سم مار ها از پروتئین تشکیل شده است آیا میدانید: دو سوم آدم رباییهای جهان در کلمبیا به وقوع می پیوندد آیا میدانید: سرود اصلی کشور یونان منشکل از ۱۵۸ بیت می باشد آیا میدانید: تمساح ها قادرندآرواره های خود را با نیرو ی ۱۳۰۰ کیلو گرم ببندند

مجید کرامتی مقدم ; ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٠

آب زیاد خوردن فایده ای ندارد، فقط مغزتان خراب می شود

تا جایی که به یاد داریم به ما گفته شده در روز باید بین شش تا هشت لیوان آب بنوشیم . اما تحقیقاتی که ماحصل آن اخیرا در مجله بریتیش مدیکال ژورنال منتشر شده حاکی از بی معنی بودن این توصیه است . در گذشته عنوان می شد با نوشیدن این میزان آب کلیه ها کمتر لطمه میخورند و درکنار آن وزن ما کاهش بافته و تمرکزمان هم بیشتر می شود .اما گزارش اخیر نشان می دهد عملا هیچ مدرک علمی این گفته ها را تایید نمی کند . به گفته مارگارت مک کارتنی بخشی از تبلیغات برای نوشیدن آب از سوی شرکتهای تولید کننده بطریهای آب معدنی حمایت می شود وگرنه نوشیدن آب زمانی که تشنه نیستیم نه تنها تمرکز را بیشتر نمی کند بلکه باعث کاهش آن نیز می شود. درعین حال باکتری هایی که در بطری های آب وجود دارند می توانند در مواردی برای سلامت ما مضر باشند.نوشیدن بیش از اندازه آب در عین حال سبب کاهش خواب می شود وحتی می تواند در بلند مدت صدماتی در کلیه ها ایجاد کند در حالیکه گفته می شد سلامت آنها با نوشیدن آب تضمین شده خواهد بود . گذشته از تمام اینها به گفته دکتر مک کارتی نوشیدن بیش از اندازه آب می تواند سبب ایجاد یک پدیده نادر به نام hyponatraemia شود که طی آن نمک بدن کاهش یافته و بخشی از مغز بر اثر آن آسیب می بیند. آنتونی اندروز هنرپیشه سریال ایست اندرز در سال 2003 بخاطر نوشیدن زیاد آب در طول تمرین بازیگری برای این سریال دچار این حالت شده بودوناچار شد بازیگری را کنار بگذارد.

مجید کرامتی مقدم ; ۳:۳۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠

عدس یا گوشت فقرا

عدس یکی از بهترین حبوبات محسوب می شود که ۲۰ درصد پروتئین دارد و حاوی مقداری آهن است که البته از نوع آهن گیاهی است و لابد می دانید که آهن های گیاهی به خوبی آهن های حیوانی جذب نمی شوند اما به هر حال اگر عدس را با مواد غذایی که ویتامین C و یا بتاکاروتن دارند (مثل گوجه فرنگی یا انواع مرکبات) مصرف کنید، جذب آهن آن به شدت بالا می رود.... در کل، به دلیل آهن و پروتئین موجود در آن، عدس را گوشت فقرا هم می نامند. البته برخلاف پروتئین های حیوانی، عدس فاقد ویتامین B۱۲ است که در گوشت وجود دارد. بنابراین نمی توان تنها از این ماده غذایی استفاده کرد زیرا گوشت دارای مواد مغذی ای است که در عدس یافت نمی شود. این ماده غذایی به شکل عدسی به عنوان یک صبحانه مغذی تهیه شده و تکمیل کننده غذا در عدس پلو است و باز هم می گوییم که یکی از بهترین نوع حبوبات به حساب می آید. مساله ای که باید به آن توجه کرد این است که حبوبات به طور کلی نفاخ هستند و باید کامل پخته شوند. برخلاف سایر حبوبات که نفخ آنها با خیساندن تا حدی از بین می رود، نفخ عدس با خیساندن چندان از بین نمی رود و با اینکه نفخ آن کمتر از نخود و لوبیاست اما به هر حال باید خیلی خوب بپزد تا کامل هضم شود. متاسفانه بسیاری از افراد عدس را به حد کفایت نمی پزند و این موضوع سبب هضم نشدن آن به ویژه در کودکان می شود، به طوری که دانه های عدس موقع خوردن زیر دندان حس می شود. پس فراموش نکنید که عدس فواید بسیاری دارد، به شرط آنکه صحیح پخته شود تا به طور کامل هضم شده و فرد بتواند از آهن و پروتئین آن بهره کامل را ببرد.

مجید کرامتی مقدم ; ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٠

زعفران و خواص درمانی آن

زعفران” یک ادویه (چاشنی) معروف خاورمیانه است و برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط، مؤثر میباشد. برحسب یک مطالعه در مجله “اتنوفارموکولوژی” اختلالهای افسردگی، هر ساله حدود ۱۹ میلیون آمریکائی را تحت تأثیر قرار میدهد. افرادیکه افسرده هستند، ممکن است اضافه وزن یا کاهش وزن زیاد، خواب آلودگی یا بیخوابی، احساس بی ارزشی، کاهش رغبت در فعالیت هائی که در گذشته لذتبخش بوده، اشکال در فکر کردن و تمرکز، خلق غمگین مداوم، فکر خودکشی یا مرگ را تجربه کنند. احتمال افسردگی در زنان، دوبرابر مردان است. افرا مبتلا به سایر بیماریها از قبیل بیماری قلبی، اختلالهای هورمونی، پارکینسون، دیابت و آلزایمر نیز با احتمال بیشتری از افسردگی رنج میبرند. افسردگی بهطور معمول، با ترکیبی از رواندرمانی و داروها، معالجه میشود. “فلوکستین” و “پاروکستین” ضد افسردگی هائی هستند که سطح “سروتونین” را در مغز، افزایش میدهند و باعث بهبود خلق میشوند. اغلب ممکن است بیشتر از یک نوع دارو بهطور همزمان برای کمک به تسکین افسردگی تجویز شود. هرچند برخی افراد نمیتوانند اثرهای جانبی داروهای ضدافسردگی را تحمل کنند؛ این اثرها ممکن است شامل اضطراب، از دست دادن اشتها و اختلال در عملکرد جنسی باشد. “زعفران” یک ادویه مربوط به آشپزی است که در بسیاری از غذاهای خاورمیانه مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در طب سنتی ایران باری تسکین دردهای معده، کمکردن درد ناشی از سنگهای اولیه و درمان افسردگی، مورد استفاده قرار میگرفته است. برخی مطالعه ها اظهار مینماید “زعفران” ممکن است خواص ضد سرطان و افزایش دهنده حافظه نیز داشته باشد. مانند سایر داروهائی که برای درمان افسردگی استفاده میشود، “زعفران” ممکن است اثر ضدافسردگی خود را با افزایش سطح مواد شیمیائی خاصی در مغز شامل “سروتونین” اعمال کند. در مطالعه جدید، اثرهای “زعفران” با “فلوکستین” روی نشانه های افسردگی خفیف تا متوسط مقایسه شده است. ۳۸ نفر، ۱۸ تا ۵۵ ساله، ۶ هفته مورد آزمایش قرار گرفتند. به شرکت کنندگان، ۳۰ میلیگرم عصاره خشک “زعفران” استاندارد شده یا ۲۰ میلیگرم “فلوکستین” در روز داده شد. نشانه های افسردگی با استفاده از مقیاس “همیلتون”، درجه بندی شد و نشانه ها قبل از مطالعه و همچنین یک، دو، چهار و شش هفته بعد، مورد بررسی قرار گرفت. در پایان مطالعه، هر دو درمان “زعفران” و “فلوکستین”، بهبود معنی داری در نشانه های افسردگی نشان دادند. هیچ تفاوتی در میزان بهبودی دو گروه مشاهده نشد. کثرت وقوع اثرهای جانبی در هر دو گروه، مشابه بود. اگرچه هیچ گزارش اختلال عملکرد جنسی، لرزش یا تعریق در گروه “زعفران” مشاهده نشد. این اولین مطالعهٔ علمی برای بررسی استفاده از “زعفران” در درمان افسردگی است؛ در حالیکه یافته ها امیدبخش است. مطالعه های بیشتری برای ارزیابی بیخطر بودن و تأثیر “زعفران: به عنوان جانشین “فلوکستین” مورد نیاز است.

مجید کرامتی مقدم ; ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٠

چرا برای ترک ها جوک میسازند !!!!!

چرا برای ترک ها جوک میسازند !!!!! اولین چاپخانه در سال 1227 توسط شاهزاده عباس میرزا در تبریز تاسیس شد و 12 سال بعد دومین چاپخانه در تهران تاسیس گردید. برای اولین بار کتب خارجی در تبریز ترجمه گردید که از آن جمله عبارتند از: پطر کبیر،شارل دوازدهم،اسکندر کبیر،... . اولین رمان ایران به نام((ستارگان فریب خورده- حکایت یوسف شاه سراج)) توسط میرزا فتحعلی آخوند زاده در تبریز به رشته تحریر در آمد. اولین دایرهّ المعارف توسط محمد رضا زنوزی تبریزی نوشته شد. اولین کتابخانه عمومی توسط میرزاحسن خان خازن لشگردر سال 1312 در تبریز تاسیس شد. اولین سینمای ایران پس از پنج سال از اختراع جهانی آن(توسط برادرن لومیر) ، در تبریزبا نام سولّی(آفتاب) تاسیس گردید. اولین نمایشنامه وتئاتر در تبریز به سال 1261 شکل گرفت. اولین عکاسخانه توسط قاسم میرزا در تبریز راه اندازی شد. اولین فوتبالیست شاغل در اروپا (بلژیک) به نام حسین صدقیانی از اهالی تبریز در سالهای 1309-1311 بهترین گل زن باشگاههای این کشور بود و در فینال جام باشگاههای بلژیک با به ثمر رساندن سه گل باعث قهرمانی تیم رویال شالروا اسپورتینگ کلوپ در مقابل تیم بروکسل گردید. در زمینه پزشکی نخستین طبیب محصل فرنگ نخستین کتابهای پزشکی - نخستین آبله کوبی - نخستین دانشکده پرستاری مامائی - نخستین دندانهای مصنوعی - اولین عمل قلب باز - پیوند قلب برروی سگها و نخستین عمل پیوند کلیه توسط دکتر جواد هیات در سال 1347 در تبریز به انجام رسید. اولین هوانورد ایرانی به نام کلنل محمد تقی خان پسیان از اهالی تبریز بود. اولین کارخانه اسلحه و مهمات در شهر تبریز بنا نهاده شد . اولین کارخانه چینی سازی در شهر تبریز ساخته شد. اولین کارخانه تولید برق در این شهر و اولین خیابانی که در آن از چراغهای برقی استفاده شد خیابان چراغ گازی تبریز بود. اولین ضرابخانه ماشینی و انتشار اسکناس از فعالیت های این شهر اولین ها بود. اولین شهر ایران که صاحب تلفن شد تبریز بود . اولین انجمن زنان در تبریز توسط صاحب سلطان خانم تشکیل گردید . اولین بلدیه و نظمیه پلیس مردمی و شهرداری ایران متعلق به تبریز است. اولین مهمانخانه توسط میرزا اسحق خان معززالدوله در تبریز پذیرای مهمان گردید . اولین مدرسه کر و لال ها توسط جبارباغچه بان و اولین مدرسه نابینایان توسط یک میسیون آلمانی و اولین مدارس حرفه ای و بازرگانی توسط محمدعلی تربیت واولین کودکستان توسط ابوالقاسم فیوضات در تبریز بنا گذاشته شد. اولین پایگاه لرزه نگاری در تبریز (شهر زلزله خیز) بنا گذاشته شد.

حسادت!!!!!!

مجید کرامتی مقدم ; ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٠

صدمات جالب ورزش بیس‌بال

مجید کرامتی مقدم ; ۱:٢٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩٠

یک مربی شجاع در حال آموزش به خرس قطبی

مجید کرامتی مقدم ; ٢:٠٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٠

 

خرید کردن برای خیلی از خانم ها حکم ورزش را دارد. براساس یک همه پرسی اینترنتی که 2000 زن به آن پاسخ دادند، مشخص شد که زنان به طور متوسط 399 ساعت و 46 دقیقه در سال را به خرید می گذرانند. این یعنی به ازای 63 سال زندگی—عمر متوسط—خانم ها هشت سال و نیمش را خرید می کنند. قبل از اینکه بخواهید هر قضاوتی در این مورد بکنید، دو نکته را باید بدانید: یکی اینکه وسائل و ملزومات خانه مثل شیر، خمیردندان خودشان اتوماتیک وار نو نمی شوند. معمولاً وظیفه خرید خانه برای کل خانواده بر عهده خانم هاست. به عبارت دیگر، خیلی از این ساعات خرید که عنوان شد، صرف خرید خودشان نمی شود، بلکه کاری است که باید حتماً انجام دهند. اینطور نیست که مردان ساعات بیکاریشان را صرف تحقیق درمورد واکسن جدید برای سرطان سپری کنند. در یک تحقیق مشخص شد که مردان به طور متوسط 11 سال از عمر متوسط خود را صرف تماشای تلویزیون و یک ماه تمام را صرف جستجو کردن برای پیدا کردن جوراب هایشان می گذرانند. با در نظر داشتن این نکات، حالا وارد جزئیات این تحقیق می شویم. موادغذایی: خرید محصولات غذایی مورد نیاز خانواده و بچه ها طی 84 مرتبه خریدی که به خواروبارفروشی و فروشگاه های موادغذایی می روند، 95 ساعت و 55 دقیقه از سال خانم ها را در بر می گیرد. لباس: پیدا کردن یک شلوار جین مناسب مطمئناً خیلی وقت می برد. 100 ساعت و 48 دقیقه از آن 399 ساعت طی 30 مرتبه سر زدن به فروشگاه های لباس فروشی، وقت خانم ها را می گیرد. کفش: خانم ها معمولاً حساسیت فوق العاده ای روی کفش هایشان دارند. آنها به طورمتوسط 40 مرتبه در سال به کفش فروشی ها سر می زنند و 40 ساعت و 30 دقیقه از سال خود را صرف خرید کفش می کنند. کتاب: چه کسی دوست ندارد 31 ساعت و 21 دقیقه از وقت خود را در سال در یک کتابفروشی ساکت و آرام صرف ورق زدن کتاب های مختلف و انتخاب از بین آنها بگذراند؟ لوازم آرایش: خرید لوازم آرایشی و بهداشتی 17 ساعت و 33 دقیقه از وقت خانم ها را در سال می گیرد. لازم به ذکر است که خانم ها به طورمتوسط 27 مرتبه در سال به فروشگاه های لوازم آرایشی سر می زنند. پاساژگردی: خیلی وقت ها فقط تماشای ویترین مغازه ها لذت بخش تر از خرید کردن است. اینکار به طور متوسط 49 ساعت از وقت خانم ها را در سال به خود اختصاص می دهد. هدیه: خرید کردن همیشه فقط به خودمان اختصاص ندارد، به همین دلیل 19 مرتبه از 301 مرتبه ای که خانم ها در طول سال به خرید می روند، صرف خرید هدیه برای دوستان و اقوام می شود. چقدر خرید کردن یعنی اعتیاد به خرید؟ وقتی کسی به محض دریافت حقوق فوراً روانه بازار شود و تا به آخر نرساندن حساب بانکیش دست از آن نکشد، یعنی مشکلی وجود دارد. اما اگر کسی آنقدر پول داشته باشد که بتواند از پس ولخرجی هایش بربیاید چه؟ باز هم مشکلی هست؟ آیا ساعاتی که در مغازه ها و فروشگاه ها سپری می شود ملاک خوبی برای اعتیاد یا عدم اعتیاد افراد به خرید است؟ اگر کسی 399 ساعت در سال را صرف خواندن کتاب داستان کند یعنی مشکل کتاب خواندن دارد؟ برخی روانشناسان اعتقاد دارند که انجام بیش از حد هرکاری به معنی اعتیاد به آن کار است، اعتیادی احساسی که ممکن است ضررهای مالی هم برای فرد به دنبال داشته باشد. آیا کسی را می شناسید که بخواهد مدت زمانی که صرف خرید کردن می کند را کمتر کرده و اعتیاد خود به خرید را از بین ببرد؟ شاید هم خودتان یکی از این افراد باشید. به نظر شما نشانه های اعتیاد به خرید کردن چیست؟ ما را از نظراتتان بهره مند کنید.

مجید کرامتی مقدم ; ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٠

از دستش نده

این یک راز نیست، فقط کافی است به آخرین دستاوردهای متخصصین مرکز ملی هدایت (ارتقاء) سلامت و رفتار شناسی توکیو توجه کنیم! آنها میگویند: 1. هرگز سیگار نکشید و اگر هم میکشید، نیمه آخر آن را هیچ وجه نکشید. 2. در حمام هیچگاه مستقیما زیر دوش آب گرم نفس نکشید. کلر یک قاتل تدریجی است. 3. هنگام شارژ موبایل ابتدا شارژر را به گوشی وصل کنید و سپس آن را به برق وصل کنید. بهتر است موبایل خاموش باشد. 4. چای بیشتر از یک روز مانده را اصلا ننوشید. 5. هنگام روشن کردن کولر اتومبیل خود ابتدا به مدت حداقل 5 دقیقه پنجره ها را باز بگذارید و در پمپ بنزینها کولر را خاموش نمایید. 6. غذای خود را بیشتر از یکبار در مایکروفر گرم نکنید و بعد از آن درصورت عدم استفاده دور بریزید. 7. با حیوانات خانگی تعامل مثبت داشته باشید. آنها ممکن است از خیلی از انسانها سالمتر و تمیزتر باشند. عوامل مشترک زیاد آنها با انسانها میتواند به شکل واکسن در بدن عمل کند. 8. هنگام غذا بین هر لقمه حداقل 1 دقیقه فاصله بگذارید و دو ساعت قبل و بعد از غذا و هنگام آن نوشیدنی ننوشید. 9. هنگام حرکت اتومبیل، پنجره ها را تماما باز نکنید تا هوا بصورت باد وارد مجاری تنفسی نگردد. 10. لوازم آرایشی را بیشتر از 5 ساعت بر روی پوست خود باقی نگذارید. سلولهای پوستی نیاز به تعرق و تنفس دارند. در منزل نیز تا حد امکان از لباسهای گشاد، راحت و باز استفاده نمایید. 11. موهای خود را بیش از یکبار در شبانه روز شانه نکنید. مراقب ورود شوره سر (حتی بصورت نامرئی) به چشمها و مجرای تنفسی خود باشید. 12. هنگام دویدن و راه رفتن سر خود را بالا نگهدارید. هنگام نشستن و خوابیدن برعکس سر خود را پایین نگهدارید. 13. توجه بیش از حد به وزن چندان سودمند نیست. بدن انسان قادر است بصورت خودکار میزان ورودی، جذب و میزان دفع را تنظیم نماید و اشتهای طبیعی نیز متناسب با آن میباشد. هرچه قدر دوست دارید بخورید ولی تا جائیکه ذائقه شما آنرا می پذیرد نه تا حدی غیرمتعارف. 14. اگر نیاز مالی ندارید، لازم نیست روزی 8 ساعت کار کنید. بهترین تعداد ساعات کاری بین 5 الی 6 ساعت میباشد. 15. در مصرف نوشیدنی های گازدار خصوصا مشروبات الکلی افراط نکنید. 16. هرگز پشت مانیتور (های قدیمی) که روشن هستند قرار نگیرید. ضرر آنها از خیلی از دستگاههای عکسبرداری بیشتر است. 17. ورزش و تحرک در ابتدای صبح نه تنها سودمند نیست بلکه خطرناک نیز هست. سعی کنید آن را در حداقل 3 ساعت بعد از بیداری و یا عصر انجام دهید. 18. توجه بیش از حد به امور سیاسی، ورزشی و اقتصادی برای سلامت روان مضر بوده و در دراز مدت به علت عدم امکان تسلط بر کنترل آنها، باعث اختلالات روانی میگردد. 19. معجزه جواهر آلات برای خانمها را فراموش نکنید. حتی اگر صرفا به دیدن آنها باشد. 20. هیچگاه به پهلو نخوابید. سعی کنید در جهت عمود بر محور مغناطیسی زمین بخوابید.

مجید کرامتی مقدم ; ۱:٥۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٦ تیر ۱۳٩٠

معنی نام کشورها

آرژانتین: سرزمین نقره (اسپانیایی) آفریقای جنوبی: سرزمین بدون سرما / آفتابی جنوبی (لاتین، یونانی) آلبانی: سرزمین کوه نشینان آلمان: سرزمین همه مردان یا قوم ژرمن (فرانسوی، ژرمنی) آنگولا: از واژه نگولا که لقب فرمانروایان محلی بود اتریش: شاهنشاهی شرق (ژرمنی) اتیوپی: سرزمین چهره سوختگان (یونانی) ازبکستان: سرزمین خودسالارها (سغدی، ترکی، فارسی دری) اسپانیا: سرزمین خرگوش کوهی (فنیقی) استرالیا: سرزمین جنوبی (لاتین) استونی: راه شرقی (ژرمنی) اسرائیل: جنگیده با خدا (عبری) اسکاتلند: سرزمین اسکات ها (لاتین) افغانستان: سرزمین قوم افغان (فارسی) اکوادور: خط استوا (اسپانیایی) الجزایر: جزیره ها (عربی) السالوادور: رهایی بخش مقدس (اسپانیایی) امارات متحده عربی: شاهزاده نشین های یکپارچه عربی (عربی) اندونزی: مجمع الجزایر هند (فرانسوی) انگلیس: سرزمین پیر استعمار (ژرمنی) اوروگوئه: شرقی اوکراین: منطقه مرزی (اسلاوی) ایالات متحده امریکا: از نام آمریگو وسپوچی دریانورد ایتالیایی ایتالیا: شاید به معنی ایزد (یونانی) ایران: سرزمین آریایی ها٬ برگرفته از واژه «آریا» به معنی نجیب و شریف ایرلند: سرزمین قوم ایر (انگلیسی) ایسلند: سرزمین یخ (ایسلندی) باهاما: دریای کم عمق یا ریشدارها (اسپانیایی) بحرین: دو دریا (عربی) برزیل: چوب قرمز بریتانیا: سرزمین نقاشی شدگان (لاتین) بلژیک: سرزمین قوم بلژ از اقوام سلتی، واژه بلژ احتمالاً معنی کیسه می داده بلیز: یا از نام دزدی دریایی به نام والاس یا از واژه ای بومی به معنای آب گل آلود بنگلادش: ملت بنگال (بنگلادشی) بوتان: تبتی تبار بوتسوانا: سرزمین قوم تسوانا بورکینافاسو: سرزمین مردم درستکار بولیوی: از نام سیمون بولیوار مبارز رهایی بخش آمریکای لاتین پاراگوئه: این سوی رودخانه پاکستان: سرزمین پاکان (فارسی دری) پاناما: جای پر از ماهی (زبان کوئِوا) پرتغال: بندر قوم گال از اقوام سلتی (لاتین) پورتوریکو: بندر ثروتمند (اسپانیایی) تاجیکستان: سرزمین تاجیک ها (فارسی دری) تانزانیا: این نام از همامیزی تانگانیگا سرزمین دریاچه تانگا + زنگبار گرفته شده تایلند: سرزمین قوم تای ترکمنستان: سرزمین ترک + ایمان = ترکیمان = ترکمان = ترکمن سرزمین ترک هایی که مسلمان شده اند (مربوط به سده های آغازین اسلام) ترکیه: سرزمین قوی ها (ترکی با پسوند عربی) جامائیکا: سرزمین بهاران جیبوتی: شاید به پادری بافته از الیاف نخل می گفتند (زبان آفار) چاد: دریاچه (زبان بورنو) چین: سرزمین مرکزی (چینی) دانمارک: مرز قوم "دان" دومینیکن: کشور دومینیک مقدس (اسپانیایی) روسیه: کشور روشن ها، سپیدان روسیه سفید / بلاروس: درخشنده روس / سفید روسی رومانی: سرزمین رومی ها زلاند نو: زلاند جدید (زلاند نام یکی از استان های هلند به معنای دریاست) ژاپن: سرزمین خورشید تابان (ژاپنی) سریلانکا: جزیره باشکوه (سنسکریت) جزایر سلیمان: از نام حضرت سلیمان سوئد: سرزمین قوم "سوی" سوئیس: سرزمین مرداب سودان: سیاهان (عربی) سوریه: سرزمین آشور (سامی) سیرالئون: کوه شیر شیلی: پایان خشکی/ برف عراق: شاید از ایراک به معنای ایران کوچک (فارسی) عربستان سعودی: سرزمین بیابانگردان در تملک خاندان خوشبختواژه عرب به معنی گذرنده و بیابانگرد استسعود یعنی خوشبخت. فرانسه: سرزمین قوم فرانک از اقوام سلتی فلسطین: یکی از اسامی قدیم رود اردن فنلاند: سرزمین قوم "فن" فیلیپین: از نام پادشاهی اسپانیایی به نام فیلیپ قرقیزستان: سرزمین چهل قبیله قرقیزی قزاقستان: سرزمین کوچگران قزاقی قطر: شاید به معنای بارانی (عربی) کاستاریکا: ساحل غنی (اسپانیایی) کانادا: دهکده زبان سرخپوستی "ایروکوئی" کلمبیا: سرزمین کلمب (کریستف کلمب) (اسپانیایی) کنیا: کوه سپیدی (زبان کیکویو) کویت: دژ کوچک هندی (عربی) گرجستان: سرزمین کشاورزان (یونانی) لبنان: سفید (عبری) لهستان: سرزمین قوم "له" لیبریا: سرزمین آزادی مجارستان: سرزمین قوم مجار (مجاری) مراکش: مغرب مصر: شهر، آبادی مقدونیه: سرزمین کوه نشین ها، بلندنشین ها (یونانی) مکزیک: اسپانیای جدید (اسپانیایی) موریتانی: سرزمین قوم مور (لاتین) میکرونزی: مجمع الجزایر کوچک فراسوی نروژ: راه شمال نیجر: سیاه (لاتین) نیجریه: سرزمین سیاه (لاتین) نیکاراگوئه: دریای نیکارائو (نام مردم آن منطقه) آگوئه (اسپانیایی) واتیکان: گرفته شده از نام تپه ای به نام واتیکان (اتروسکی) ونزوئلا: ونیز کوچک ویتنام: اقوام "ویت" جنوبی (ویتنامی) ویلز: بیگانگان (ژرمنی) هلند: سرزمین چوب آلمانی هند: پر آب (فارسی باستان) هندوراس: ژرفناها (اسپانیایی) یمن: خوشبخت یونان: سرزمین قوم "یون

مجید کرامتی مقدم ; ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ تیر ۱۳٩٠

 

مجید کرامتی مقدم ; ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٤ تیر ۱۳٩٠